Jdi na obsah Jdi na menu

Magazín Fantasy & ScienceFiction

23. 5. 2008

 

Magazin Fantasy & ScinceFiction

 

 

ObrazekMagazin Fantasy & ScineceFiction, tedy jeho českou verzi, jsem začal ilustrovat v roce 2006 a to od čtvrtého čísla. Jak to tenkrát bylo? Seděl jsem ve své improvizované pracovně pod schodištěm a dopisoval si přes ICQ s jeho šéfredaktorem Martinem Šustem. Právě on vzkřísil toto periodikum pro české čtenáře v roce 2006. Mezi řečí mimochodem uvedl, že by chtěl do magazínu občas vpašovat pro zpestření ilustraci. Hledal ilustrátora "nadšence", který by tu práci dělal jako fanoušek za knižní odměnu z produkce Tritonu. Dobře věděl, že je u mě na správné adrese a jistě čekal, že to vezmu. Vzal jsem to. Jak jinak. Pro "náš" magazín jsem vytvořil několik log k rubrikám a občas jeho čísla obohatil nějakou tou ilustrací. Nyní, když mám relativně více času a magazín se spíše mění na menší brožovanou antologii vycházející čtvrtletně, dohodli jsme se s Martinem, že ilustrace budou pokud možno pravidelné v celostránkovém formátu. Od čísla "jaro 2008" by tedy měla každá brožurka obsahovat vždy alespoň jednu ilustraci. K magazínu musím podotknout, že jej mám opravdu rád a je mým nejoblíbenějším periodikem v oblasti fantastiky. Ilustracím pro něj věnuji veškerou péči i když je to někdy obtížné. Myslím tím časově. Někdy mám na práci času dostatek, jindy se stane, že dělám ilustrace téměř ze dne na den. Magazín se nám postupem času pěkně ustálil, alespoň dle mého názoru a je velmi příjemným čtením a radostí. Pokud se ještě vracím k mým kresbám, experimentovali jsme s několika technickými výrazy. Vždy je totiž sázkou do loterie, jak ilustrace dopadne v tisku. "Letní" číslo 2008 magazínu bude doprovázeno třemi perokresbami na akvarelovém papíru, jemně kombinovaných s kresbou akvarelovým pastelem. Kresby jsou nyní snad kontrastnější a v tisku lépe vyjdou.

/ Dominik PETR /

 

 

ObrazekThe Magazine of Fantasy & Science Fiction (často různě zjednodušováno; zkratka F&SF) je americký měsíčník fantasy a science fiction, jeden ze tří nejvýznamnějších (vedle Asimov´s Science Fiction a Analogu), vydávaný dvakrát i v české verzi.
 

Vznikl na podzim 1949, původně jako čtvrtletník, od února 1951 dvouměsíčník, od srpna 1952 měsíčník. Má digestový formát. V současnosti vychází 11x ročně, vždy s „výročním dvojčíslem“ v říjnu. Mezi jeho nejznámějšími šéfredaktory (anglicky editor) byli  Anthony Boucher (do srpna 1958; do srpna 1954 s druhým zakladatelem J. Francis McComasem), Avram Davidson (duben 1962 – listopad 1964), Edward L. Ferman (leden 1966 – červen 1991; fakticky řídil časopis už po Davidsonově odchodu, kdy byl formálním šéfredaktorem jeho otec Joseph W. Ferman) a Kristine Kathryn Ruschová (červenec 1991 – květen 1997). Isaac Asimov psal pro F&SF populárně-vědeckou rubriku bez přerušení od listopadu 1958 do února 1992, celkem 399 pokračování.

     Ve Velké Británii vycházely dvě místní mutace F&SF, přetiskující výběr povídek z amerického časopisu, od října 1953 do září 1954 (12 čísel) a od prosince 1959 do června 1964 (55); kromě toho některé povídky z F&SF přebrala britská edice Venture Science Fiction (září 1963 – prosinec 1965, 28 čísel), jinak tisknoucí materiály ze stejnojmenného amerického časopisu, což bylo v letech 1958–70 sesterské periodikum F&SF orientované na klasičtější dobrodružné příběhy. Australská edice čítá 14 nedatovaných čísel v letech 1954–8. V řadě dalších zemí vycházely překladové verze F&SF, v různé míře doplňující výběr z jeho povídek dalšími materiály: ve Francii (Fiction, založena 1953, později se obsah rozšířil; zanikla 1989, obnovena 2005) a Brazílii (Magazine de Ficção Científica, v 60. letech); na počátku 3. tisíciletí existovaly podobné časopisy v Rusku, Japonsku, Švédsku a Izraeli (Ha'meimad Ha'asiri – Desátý rozměr, The Tenth Dimension; na základě smlouvy s F&SF od 15. čísla).

 

České vydání

     V letech 1992-8 vydávalo českou mutaci nakladatelství Polaris jako dvojměsíčník (vždy za lichý + následující sudý měsíc; v roce 1992 vyšla pouze tři čísla počínaje červenec-srpen). Vedle prózy (vyšly i tři domácí texty: Jaroslav Mostecký: Sbohem, jezero 6/93; úryvek z románu Františka Novotného Další den Valhaly pod jménem Frank N. Skipper a Jiří Dostál: Svitky 6/98), obsahoval časopis Asimovovu rubriku a domácí publicistiku; nejčastějším recenzentem byl překladatel Petr Kotrle. Nízký prodej a prodělečnost vedly nakonec k zastavení časopisu.
      Další řada vychází rovněž dvouměsíčně od konce února 2006 v nakladatelství Triton. Má 144 stránek (formátu zhruba A5), od čtvrtého čísla 160 stran, již bez Asimovových článků, a stojí 125 Kč. Zajímavé jsou články překladatelů, v nichž čtenářům sdělují zkušenosti s vlastními překlady populárních sérií. K nejčastějším recenzentům patří Petr Kotrle a Jiří Popiolek. Autorem nově zavedených ilustrací uvnitř čísla je Dominik Petr. Šéfredaktorem magazínu je Martin Šust.
      Český název není zcela ustálený: Přebírá originální podobu záhlaví titulní stránky (jež v posledních letech vypouští „The Magazine of“), ovšem s doplněným „Czech Edition“. Člen bývá ignorován zcela a název často i v oficiálních textech vydavatelů počešťován na „Magazín Fantasy …“

 

 / převzato z encyklopedie Wikipedia /

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář