Jdi na obsah Jdi na menu

Vernisáž Galerie Nemesis - reportáž

12. 10. 2010

ObrazekDomnívám se, že absenci galerie zaměřené na oblast fantatstiky pociťovali v České republice nejen samotní výtvarníci, ale také všichni lidé, které tato sféra nějak oslovila. Jakým milým překvapením je, že se v současné době, době, která umění z důvodů finanční nejistoty příliš nepřeje, našli lidé, kteří založili zcela unikátní a v České republice první, originální Galerii Nemesis. Je to krok odvážný, neboť nikdo nedokáže odhadnout, nakolik bude o nabízená a vystavovaná díla zájem.

Galerie Nemesis se totiž orientuje pouze a jenom na umění z oblasti fantasy, sci-fi a dobrodružných námětů. Kromě prodeje originálů se též zaměřuje na vysoce kvalitní digitální tisky starších a oblíbených děl, která jsou již rozprodána v soukromých sbírkách. O tom, jak vše funguje se můžeme přesvědčit od 4. října 2010 doslova na vlastní oči. Toho dne byl slavnostně spuštěn internetový prodejní web na adrese www.galerienemesis.cz , který zahrnuje medailonky přibližně pětadvaceti současných nejvýznamějších autorů sci-fi a fantasy a jejich díla, internetový obchod, vyhledávání v dílech podle tématu, reportáže a novinky v galerii a do budoucna chystají majitelé galerie i diskusní fórum pro čtenáře, kalendář akcí a výstav.

ObrazekJací lidé se skrývají za založením této unikátní galerie? Jsou to manželé Veronika a Václav Krištofovi a výtvarník Martin Zhouf. Ale tito lidé šli ještě dál, v den slavnostního spuštění internetového prodejního webu zahájili také vernisáž zcela unikátní výstavy nazvané „Fantasy, sci-fi a dobrodružství v obrazech a ilustracích“. Výstavu zahájil v nejvyšším patře Jindřišské věže spisovatel Ondřej Neff. Pochvaloval si, že je svědkem, kdy tito výtvarníci vystavují poprvé společně a v důstojných prostrorách a ne někde „na chodbě u záchodků“. Poté byli představeni všichni vystavující autoři a na závěr se krátce ujal slova Václav Krištof.

Ve třech patrech Jindřišské věže v Praze může divák shlédnout v tamních výstavních prostorách právě díla autorů z internetové galerie. Každý autor je zde zastoupen nejméně třemi díly, ať už originály či grafickými nebo digitálními tisky. Pouze s obdivem koukáme na vystavená díla, která majitelé galerie nashromáždili a roztřídili během několika týdnů.

ObrazekMezi pětadvaceti výtvarníky je také malíř a ilustrátor Dominik Petr. Byl osloven jedním z galeristů a vyzván ke spolupráci. Po sjednání podmínek putovala již jeho některá díla do Prahy na výstavu, jiná elektronicky na prodejní web. Na výstavě prezentuje svoji zcela poslední tvorbu, jedná se o velkoformátovou kresbu kombinovanou technikou Zrození anděla. Starší tvorbu reprezentuje olejomalba „jednorožčí“ madony s dítětem a dva grafické listy. První nese název Dům mimo vaši oblohu a je reprodukcí ilustrace pro antologii Trochu divné kusy 3. Druhý grafický list je reprodukcí kresby inspirované stejnojmenným románem Alana Campbella – Zjizvená noc. Tento obraz vznikl jako dar spisovateli u příležitosti Triconu 2010.

Mně nezbývá nic jiného, než vás na výše zmíněnou zdařilou výstavu pozvat. Pokud budete mít do 6. prosince 2010 cestu do Prahy, tak určitě nemiňte Jindřišskou věž.

Výtvarníci spolupracující s galerií:

Petr Bauer, Zdeňka Boušková, Milan Fibiger, Jiří Grus, Jan Hora, Karel Jerie, Karel Kadlec, Jan Patrik Krásný, Alois Křesala, Tomáš Kučerovský, Lubomír Kupčík, Roman Kýbus, Pavol Martinický, Juraj Maxon, Dominik Petr, Martina Pilcerová, Dan Růžička, Pavel Štechmiler, Jan Štěpánek, Bea Tomash, Karel Zeman, Martin Zhouf a další.

/Mgr. Vladimíra Petrová/

Fotografie z výstavy si můžete prohlédnout ZDE

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář