Jdi na obsah Jdi na menu

VanderMeerovo město / VanderMeer´s City

25. 11. 2011

Kdo je VanderMeer? Pro ty, kdo se nepohybují v oblasti fantastiky konstatuji, že je to spisovatel. Spisovatel velmi nekonvenční a výjimečný. Pro ty z Vás, kdo se chcete o něm dozvědět více, připojuji také odkaz na stránky nakladatelství Laser-books, kde editor Martin Šust sestavil jeho velmi podrobný profil - Jeff VanderMeer na stránkách nakladatelství Laser-books. Právě nakladatelství Laser-books vydalo v roce 2006 knihu Veniss Underground. Ta kromě útlého románového debutu z prostředí města Veniss obsahuje jako bonus ještě dřívější kratší práce autora z téhož „světa“. Román Veniss Underground není silný šířkou hřbetu, jak tomu dnes často bývá, ale svým obsahem. Na dnešní poměry útlý román se postupně promění v šílenou surrealistickou jízdu útrobami města. Drsnost VanderMeerových vizí nechává však vyniknout křehkosti lidské podstaty a citu nejsilnějšímu – lásce. Ta je hnacím motorem Sidracha, muže patřícího do trojúhelníku ústředních postav. Muže, který je ochoten při pátrání po své bývalé(?) lásce, doslova se prodrat krví zapáchajícími vnitřnostmi města až na jeho samotné dno. Hrůzy, které zde na čtenáře čekají přímo vybízejí připodobnit k obrazům Hyeronima Bosche. Když jsem knihu dočetl poprvé, byl jsem jako opařený. Později jsem k ní udělal 4 kresby formátu A4 (ty byly použity jako doprovodné ilustrace ve sbírkách básní Jany Frankové – „Trnová Koruna“ a „Život mezi prsty“) a vzal si předsevzetí, že se k dílu Jeffa VanderMeera jednou vrátím a věnuji mu větší prostor. Rok 2008 mi v této záležitosti dodal nový impulz. Měl jsem možnost setkat se s Jeffem a jeho ženou editorkou Ann VanderMeerovou v rámci festivalu Parcon 2008. Od té doby uzrával a krystalizoval v mých představách obraz, k jehož realizaci jsem se odhodlal v podzimních měsících letošního roku a který Vám nyní předkládám………

/Dominik Petr/

Odkaz na stránky Jeffa VanderMeera - ZDE

VanderMeer´s City na stránkách Jeffa VanderMeera - ZDE

VanderMeer´s City

 

dscn8310.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

vyšší moc energetických čar...

(Jana Franková, 4. 12. 2011 19:35)

nebo snad něco mnohem lidskému vnímání vzdálenějšího ke mne došlo ve chvíli, kdy jsem Tě oslovila s prosbou, zda by jsi ilustrovala moje verše, a teď snad kajícně přiznat, že ilustrace předčily moje dílo samotné...???
Alo tohle, to jsem snad ani neměla vidět, vidíš mé myšlenky??
"tam" přece nikdo nechodí...Něco tak úžasného jsem snad neviděla,realistického a přece tak nadčasového, mlčky zírám, jsi čím dál lepší a já zoufajíce nad tím, že nejsem schopna dát do konečného stavu Prostroročasy, básnickou sbírku, která pořád není připravena k vydání, a která ponese stopy Tvých ilustrací, si říkám, snad vyšší moc chce, abych počkala...
Moc Ti přeji, aby avizovaná výstava v Praze byla úspěšná, nebo víc než úspěšná, tohle musí překročit hranice, jak ty zmapované, tak ty lidské, tu omezenost lidského vnímání, Ty jsi totiž dávno za tím...jako Jeff, i on...a jistě má obrovskou radost z tohoto díla, zrdcadlí totiž jeho myšlenky

jiné ladění

(Jarmila Štůlová , 30. 11. 2011 6:52)

Výtvarný projev malíře Dominika Petra se mi líbí, je vždy plný emocí a zapůsobí , i když se divák brání. Tak je tomu v tomto případě - obraz na mě působí, první dojem je drastický, potom se zadívám a objevuji další pocity. Stejně však musím říci, že u mě vítězí ilustrace k Trnové koruně.

Re: jiné ladění

(Dominik Petr, 30. 11. 2011 21:19)

Děkuji Vám za Vaše slova. Jsem rád, že na Vás obraz zapůsobil :-) A to jste neviděla originál! Martin Šust má pravdu v tom, že ve skutečnosti jsou barvy živější a obraz působivější. Ještě ke sbírce básní Jany Frankové - Trnová koruna. Píšete, že ilustrace v ní obsažené u Vás vítězí. Jen tak pro zajímavost - tři z nich jsou právě k románu Jeffa VanderMeera - Veniss Undergorund. Dá se říct, že obraz VanderMeerovo město tuto kolekci věnovanou Venissu tak nějak zastřešuje a uzavírá.

Re: Re: jiné ladění

(Jarmila Štůlová, 1. 12. 2011 6:41)

Asi je to celé v tom jiném ladění,i v textu, se kterým je obraz spojený. Těším se na další a přeji všem Vašim příznvcům - tzn. nám všem, kteří vidíme i to, co je očím neviditelné, aby nám to v tomto světě vydrželo a abyste nám tvořil díla pro potěchu duše.

Re: Re: Re: jiné ladění

(Dominik Petr, 1. 12. 2011 7:22)

Děkuji, budu se snažit :-)

Veniss

(Martin Šust, 29. 11. 2011 22:01)

Skvělá práce. Na té fotce s autorem vypadá obraz mnohem lépe, barvy jsou živější a celkově je to působivější. Těším se na obrazy vyvěrající z další VanderMeerovy knihy, kterou jak doufám už brzy Laser-books vydá :-)

Re: Veniss

(Dominik Petr, 30. 11. 2011 21:05)

Díky Martine, že jsi v tom shonu našel čas mě povzbudit :-) Také doufám, že se Laser polepší a vydá další knihu Jeffa VanderMeera. Moc by mě to potěšilo a Jeffa jistě také :-)