Jdi na obsah Jdi na menu

DOMINIK PETR HOSTEM CHOPIN FESTIVALU

6. 10. 2012

     U příležitosti 53. ročníku Mezinárodního festivalu Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních proběhla ve dnech 01.08. – 31.08.2012 autorská výstava rosického výtvarníka -  Dominik PETR / NEKLASIKA. Společnost Fryderyka Chopina v ČR, která tento festival pořádá, patří k nejstarším hudebním společnostem na světě a je jako jediná česká hudební společnost zapsána na seznamu UNESCO. Festival se v letošním roce konal tradičně ve třetím srpnovém týdnu. Na této víceoborové kulturní slavnosti se opět představila celá řada předních zahraničních i tuzemských umělců a interpretů děl Fryderyka Chopina. Hostem 53. ročníku Chopin Festivalu byl také malíř Dominik Petr. Jeho obraz „Chopin revoluční-revoluční Chopin“ byl použit pro ideový plakát a výtvarně zaštítil celou kulturní akci. Navázal tím na dílo zesnulého akademického malíře Osvalda Klappera, po němž se stal stálým výtvarníkem Společnosti Fryderyka Chopina v České republice a Mezinárodního festivalu Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních. Na výstavě představil řadu kreseb a maleb, které vycházejí z oblasti klasické hudby a jež spojuje jediný nástroj – klavír. Výstava byla realizována také díky vydatné pomoci Odboru správy  pohledávek a informatiky MěÚ Rosice. 

     Se jménem Dominika Petra se v posledních přibližně 10 letech setkáváme zejména v oblasti fantastiky. Jako ilustrátor spolupracuje s nakladatelstvími Laser-books, Triton, Books and Cards, Epika, Mladá fronta, s časopisy Ikarie, Pevnost, XB-1 a s českou edicí amerického magazínu - The Magazine of Fantasy & Science Fiction. Od roku 2010 spolupracuje s pražskou Galerií Nemesis, která zastupuje přední české a slovenské umělce specializující se na žánr fantasy, sci-fi a dobrodružné náměty. Často zpracovává myšlenkově náročnější texty, proto bývá označován jako ilustrátor filozof. Svými kresbami si získal uznání od mnoha zahraničních autorů fantastické literatury. Pracuje kombinovanou technikou, v níž dominantní místo zaujímá kresba. Z výtvarných technik dále preferuje malbu akrylovými barvami, olejomalbu a akvarel.

     V letošním roce byl D. Petr zařazen do encyklopedie osobností Who is Who (Česká republika) švýcarského nakladatelství Hübners.

/Mgr. Vladimíra Petrová - publikováno v rosickém zpravodaji - ROSA/ 

 

rosa_2012_10-1-up.jpg

rosa_2012_10-2-up.jpg